Miesięczna wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi pochodzącymi
od właścicieli nieruchomości zamieszkałych liczona jest według liczby mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość razy stawka opłaty.
Od 1 stycznia 2023r. opłata będzie wynosić dla nieruchomości zabudowanych budynkami jednorodzinnymi:
Od 1 stycznia 2023r. opłata będzie wynosić dla nieruchomości zabudowanych budynkami wielorodzinnymi:
Wzrost stawek opłat jest wynikiem przeprowadzonego postępowania przetargowego
na odbiór i zagospodarowania odpadów komunalnych.
Osoby, które do tej pory oddawały bioodpady, a teraz zdecydują się na ich kompostowanie zobowiązane są do złożenia nowej deklaracji. Deklaracje należy składać w terminie od 2 stycznia 2023r. do 16 stycznia 2023r. W trakcie roku, również istnieje możliwość zmiany deklaracji.
Wzór deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.pdf
HARMONOGRAM ODBIORU ODPADÓW na rok 2024 (kliknij) dodano (21.12.2023).PDF
W związku z podjęciem uchwały nr XXXIV/247/22 Rady Gminy Przeciszów z dnia 27 września 2022r. w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Przeciszów wprowadzono zmiany od 01.01.2023r. Najistotniejsze informacje dotyczące zmian:
odpady zmieszane – będą odbierane co trzy tygodnie sprzed posesji z budynków jednorodzinnych oraz raz na tydzień z budynków wielorodzinnych.
odpady segregowane (papier, szkło, metal, tworzywa sztuczne, opakowania wielomateriałowe) – będą odbierane sprzed posesji raz w miesiącu
odpadów ulegających biodegradacji (w tym odpady zielone) – mieszkańcy będą mogli oddawać w pojemnikach lub kontenerach zakupionych we własnym zakresie raz w miesiącu, sprzed posesji w okresie od kwietnia do października z budynków jednorodzinnych i raz w tygodniu z budynków wielorodzinnych
odpady wielkogabarytowe – odbierane będą sprzed posesji w 2023r. Informacja o terminie odbioru będzie podana w Harmonogramie odbioru odpadów.
zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, zużyte opony, odzież i tekstylia oraz odpady problematyczne i niebezpieczne – odbierane będą w stacjonarnym Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych zlokalizowanym w Oświęcimiu, przy ul. Bema 12A
odpady budowlane i rozbiórkowe – odbierane będą w Przeciszowie ul. Sosnowa (teren przepompowni) lub Piotrowice ul. Andrychowska (teren zaplecza wodociągów).
Szczegółowe informacje są zawarte w pełnym regulaminie znajdującym się na stronie BIP Urzędu Gminy Przeciszów.
Nie uległa zmianie metoda ustalania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi i nadal naliczana ona będzie od liczby mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość. Wysokość ponoszonej przez właściciela nieruchomości opłaty za gospodarowanie odpadami będzie stanowić iloczyn liczby zamieszkujących na danej nieruchomości mieszkańców i stawki opłaty uchwalonej uchwałą rady gminy.
Opłata miesięczna |
= |
liczba mieszkańców zamieszkujących na nieruchomości |
x |
stawka opłaty |
Opłata za gospodarowanie odpadami będzie dalej uiszczana kwartalnie.
Opłata kwartalna |
= |
opłata miesięczna |
x |
3 |
Opłata kwartalna za gospodarowanie odpadami komunalnymi wnoszona będzie przez właścicieli nieruchomości zamieszkałych w nieprzekraczalnych terminach:
1) za I kwartał do 15 marca danego roku,
2) za II kwartał do 15 czerwca danego roku,
3) za III kwartał do 15 września danego roku,
4) za IV kwartał do 15 grudnia danego roku.
Od 1 kwietnia 2014 r. deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi dodatkowo będzie można złożyć w formie elektronicznej za pośrednictwem Platformy Elektronicznych Usług Administracji Publicznej pod adresem www.epuap.gov.pl . Deklaracja wysyłana w formie elektronicznej musi być opatrzona bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP.
Opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminie jest opłatą, którą mieszkańcy wnoszą bez wezwania, w związku, z czym w przypadku gdyby właściciel nieruchomości z jakichkolwiek przyczyn nie otrzymał informacji o wysokości opłaty nie zwalnia go to z obowiązku jej uiszczenia. W takich przypadkach należy uiścić opłatę w wyliczonej w deklaracji wysokości w terminach wskazanych powyżej.
W przypadku zmiany danych będących podstawą ustalenia wysokości należnej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi (np. zamieszkanie na nieruchomości mieszkańca lub jego wyprowadzenie się, narodziny dziecka, zgon mieszkańca oraz inne zdarzenia mające wpływ na wysokość zobowiązania z tytułu opłaty), właściciel nieruchomości jest obowiązany złożyć nową deklarację w terminie do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła zmiana (w związku z powyższym np. deklaracje ze zmianą za miesiąc listopad należy składać do 10 grudnia i analogicznie w miesiącach następnych).
Zgodnie z zapisami znowelizowanej ustawy właściciel nieruchomości nie może złożyć deklaracji zmniejszającej wysokość zobowiązania z tytuły opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi za okres wsteczny, z wyjątkiem przypadku śmierci mieszkańca. Jeżeli zmniejszenie spowodowane jest śmiercią mieszkańca przyjęcie deklaracji możliwe jest w terminie do 6 miesięcy od dnia tego zdarzenia.
Analiza stanu gospodarki za 2023 rok - aktualizacja
Analiza stanu gospodarki za 2023 rok
Analiza stanu gospodarki za 2022 rok
Analiza stanu gospodarki za 2021 rok - aktualizacja
Analiza stanu gospodarki za 2021 rok
Analiza stanu gospodarki za 2020 rok - aktualizacja
Analiza stanu gospodarki za 2020 rok
Analiza stanu gospodarki za 2019 rok
Analiza stanu gospodarki za 2018 rok
Analiza stanu gospodarki za 2017 rok
Analiza stanu gospodarki za 2016 rok
Analiza stanu gospodarki za 2015 rok
Analiza stanu gospodarki za 2014 rok