Termomodernizacja budynku Urzędu Gminy w Przeciszowie z wykorzystaniem OZE
Tytuł Projektu: Termomodernizacja budynku Urzędu Gminy w Przeciszowie z wykorzystaniem OZE

Projekt FEMP.08.11-IZ.00-0076/25 realizowany jest w ramach Funduszy Europejskich dla Małopolski 2021-2027, Priorytet 8 Fundusze europejskie dla sprawiedliwej transformacji Małopolski Zachodniej, Działanie 08.11 Transformacja energetyczna, typ projektu C. Kompleksowe inwestycje w renowację i dekarbonizację budynków z uwzględnieniem priorytetowego traktowania projektów uwzględniających zasady Nowego Europejskiego Bauhausu.
Opis projektu:
Projekt polega na termomodernizacji budynku Urzędu Gminy Przeciszów.
W zakres prac termomodernizacyjnych wchodzi:
- hydroizolacja oraz termoizolacja ścian piwnic budynku styropianem wraz z wykonaniem prac towarzyszących,
- ocieplenie ścian zewnętrznych budynku styropianem wraz z wykonaniem prac towarzyszących,
- ocieplenie dachu budynku wełna mineralną wraz z wykonaniem prac towarzyszących,
- wymiana stolarki okiennej i drzwiowej o współczynniku U nie większym niż 0,9[w/(m2*K),
- montaż instalacji i zestawu paneli fotowoltaicznych na dachu budynku,
- wymiana oświetlenia na efektywniejsze typu LED,
- modernizacja instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej oraz wymiana
źródła ciepła.
Planowane jest dostosowanie do potrzeb osób z niepełnosprawnościami poprzez:
- zakup czytnika dla osób słabo widzących,
- wzmacniacz dźwięku dla osób słabo słyszących.
Cel projektu:
Głównym celem projektu jest redukcja emisji zanieczyszczeń oraz poprawa efektywności
energetycznej budynku urzędu gminy, poprzez modernizację energetyczną budynku.
Jednocześnie przedsięwzięcie przyczyni się do ograniczenia emisji CO2 i pozwoli na
zastąpienie dotychczasowych przestarzałych systemów grzewczych nowoczesnymi i
ekologicznymi instalacjami.
Efekty:
Efektem realizacji projektu będzie nie tylko poprawa komfortu użytkowania budynku, ale
także redukcja kosztów związanych z energią cieplną i elektryczną oraz znaczna redukcja
emisji CO₂ co wpisuje się w cele zrównoważonego rozwoju oraz polityki ekologicznej Gminy.
W projekcie zostaną osiągnięte następujące efekty:
- zamontowanie instalacji fotowoltaicznej,
- zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych,
- zmniejszenie zużycia energii pierwotnej,
- zwiększenie wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł OZE,
- zaoszczędzenie energii elektrycznej,
- zaoszczędzenie energii cieplnej.
Odbiorcy projektu:
Odbiorcami projektu bezpośrednio będą mieszkańcy gminy Przeciszów oraz powiatu
oświęcimskiego, ale także całego województwa małopolskiego i śląskiego.
Beneficjent:
Gmina Przeciszów
Całkowity koszt projektu: 982 627,59 zł
Dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej: 805 483,46 zł
Dofinansowanie ze środków Budżetu Państwa: 94 762,76 zł

