Logo Gminy Przeciszów

Profilaktyka udaru mózgu pt. „Jak ustrzec się udaru mózgu”

 

         Zespół Opieki Zdrowotnej w Oświęcimiu zaprasza na bezpłatne badania dopplerowskie, które są adresowane  do kobiet i mężczyzn od 40 roku życia, szczególnie dla osób narażonych na niedokrwienny udar mózgu, u których dodatkowo występuje przynajmniej jeden z czynników takich jak: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, zaburzenia rytmu serca, choroby serca, przebyty udar, uzależnienie od tytoniu.                                                                                                                                                                                     

                      Badania będą wykonywane od 10.06.2026r. w Budynku Głównym Szpitala ( I piętro, gabinet  nr 120). Rejestracja telefoniczna rozpoczyna się od 25.05.2026r. od poniedziałku do piątku,  
w godzinach od 9.00-12.00 pod numerem 793431128 lub osobista w Rejestracji Poradni Specjalistycznych.  Ilość badań ograniczona.

Badanie przepływu w tętnicach metodą Dopplera jest metodą wykorzystującą falę ultradźwiękową (metoda ultrasonograficzna). Umożliwia rejestrowanie prędkości przepływu krwi w badanych naczyniach i na tej podstawie wykrywa zmiany patologiczne, takich jak zwężenie lub niedrożność tętnic. Pozwala na badanie tętnic zaopatrujących mózg w odcinku przed wejściem do jamy czaszki (czyli w miejscach, gdzie zmiany patologiczne występują najczęściej),  
a także w ich głównych rozgałęzieniach wewnątrz czaszki. Badanie jest bezbolesne, trwające od kilku do kilkunastu minut  i wykonywane jest w pozycji leżącej.

Logo Powiat
Badania finansowane z budżetu Powiatu Oświęcimskiego. 

powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności