Logo Gminy Przeciszów
Powróć do: Dla Inwestora

Dlaczego warto tu inwestować

ostatnia aktualizacja:  01.08.2022

 

ATUTY GMINY PRZECISZÓW

Czynnikiem wyróżniającym  Gminę Przeciszów jest lokalizacja. Znajduje się ona przy drodze krajowej nr 44, na szlaku między Wadowicami a Oświęcimiem. Przez teren gminy przebiega linia Kolejowa nr 94 Kraków- Oświęcim. Przez sołectwo Las  przebiega kanał żeglowny Górnej Wisła. Rozbudowany węzeł komunikacyjny dodatkowo wzbogaca bliskość :

  1. port lotniczy Katowice: 60 km
  2. port lotniczy Kraków: 40 km

ATRAKCJE TURYSTYCZNE 

            Miejscowy krajobraz charakteryzuje się dużą ilością wód, począwszy od stawów ,a skończywszy na Wiśle. Tereny te są największą ostoję ptactwa w dorzeczu górnej Wisły i doskonałym miejscem do ich obserwacji. Stawy zlokalizowane w „Dolinie Karpia” są znane z hodowli karpia. Na uwagę zasługuje kompleks stawów hodowlanych „Przyręb” oraz stawy RSP w Przeciszowie.

Stawy Rybne
foto. Stawy Rybne

            W „Rezerwacie Przeciszów” oraz na stawach wśród unikatowej roślinności i drzew gniazduje około 200 gatunków ptaków, 9 gatunków roślin  objętych jest ochroną ścisłą.Rezerwat przyrody Przeciszów kanał Wisła

foto. Rezerwat przyrody Przeciszów kanał Wisła

Lokalizacja w pobliżu Zatora,Wadowic, Oświęcimia, Krakowa ,pasma górskiego Beskidy jest niewątpliwym atutem gminy.

            Gmina jest doskonałym miejscem do wypoczynku i rekreacji, oraz bazą wypadową do zwiedzania okolicznych miejscowości i Beskidów. Przez gminę przebiegają liczne trasy rowerowe, piesze. Park Rozrywki ENERGYLANDIA – zlokalizowany jest  na terenie Gminy Przeciszów i Gminy Zator.

Energylandia Zadra Rollercoster
foto. Energylandia Rollercoster Zadra

Coś dla siebie mogą znaleźć na terenie gminy miłośnicy przyrody, zabytków, wędkarze oraz turyści, którzy chcą wypoczywać aktywnie. Gmina to nie tylko przyroda, dziedzictwo historyczne, to miejsce gdzie rozwija się kultura, sport, turystyka. W gminie Przeciszów organizowane są rajdy rowerowe, wyścigi kolarskie Do najważniejszych zabytków architektury i kultury należą:

-          neobarokowy kościół z XIX wieku z elementami starszego wyposażenia

(ambona w kształcie łodzi )

-          budynek dworca kolejowego z 1883 roku

-          drewniany spichlerz z XVIII w.

-          Na terenie gminy warto zobaczyć: kościółparafialny Św. Jana Chrzciciela w Przeciszowie z zabytkową amboną, kościół parafialny pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Piotrowicach z cenną rzeźbą Piety, rezerwat leśny „Przeciszów” w sołectwie Las, stawy rybne znajdujące się na terenie ptasiej ostoi sieci Natura 2000 „Dolina Dolnej Skawy”, , kanał Wisły .

Kościół parafialny w Przeciszowie
foto. Kościół parafialny w Przeciszowie

Kościół parafialny w Piotrowicach
foto. Kościół parafialny w Piotrowicach